pojęcia

MALWARE

Czym jest malware?

Malware (skrót od “malicious software”) jest uważany za uciążliwy lub szkodliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie uzyskać dostęp do urządzenia bez wiedzy użytkownika. Rodzaje złośliwego oprogramowania obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki.

Skąd się bierze malware?

Malware najczęściej dostaje się na urządzenie z Internetu i poczty elektronicznej. Może również pochodzić ze zhakowanych stron internetowych, wersji demo gier, plików muzycznych, pasków narzędziowych, oprogramowania, bezpłatnych subskrypcji lub innych plików pobranych z Internetu na urządzenie, które nie jest odpowiednio zabezpieczone.

Jak rozpoznać malware?

Jeśli komputer działa bardzo wolno, można przypuszczać, że został zainfekowany przez malware. Inne niepokojące symptomy to wyskakujące okienka, zwiększona ilość spamu i częste zawieszanie się komputera. Aby sprawdzić, czy komputer jest zainfekowany, można użyć skanera wykrywającego malware. Taki skaner jest dostępny we wszystkich narzędziach do usuwania malware.

Phishing

Co to jest phishing ?

Phishing to oszustwo stosowane przez internetowych przestępców w celu uzyskania cennych informacji, takich jak:

• Loginy,
• hasła,
• numery kart kredytowych.

Nazwa budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”. W tej roli wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społeczności.

Aby wzbudzić zaufanie ofiary, phisherzy podszywają się pod powszechnie rozpoznawalne firmy i instytucje – banki, urzędy, portale aukcyjne, firmy kurierskie i telekomunikacyjne. Za pomocą spreparowanych wiadomości próbują nakłonić ofiarę do kliknięcia w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest ona łudząco podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość – ale tak naprawdę stanowi pułapkę zastawioną na nieostrożnych internautów.

Za pomocą sfabrykowanej strony przestępcy uzyskują dane, które udostępnia im sama ofiara, przekonana jest, że loguje się np. do autentycznego serwisu transakcyjnego swojego banku. Powszechną praktyką jest także rozsyłanie fałszywych maili, których treść skłania internautów do pobrania szkodliwego pliku, który umieszczony jest w załączniku.

Ransomware

Czym jest ransomware ?

Ransomware to szkodliwe oprogramowanie, które odbiera Ci dostęp do Twoich plików poprzez ich zaszyfrowanie. Być może zauważyłeś, że w nazwie znajduje się angielskie słowo ransom, oznaczające okup.

          Po przeprowadzonym ataku, w zamian za przywrócenie dostępu do danych, przestępcy żądają zapłaty okupu, określonej kwoty pieniędzy. Chcąc zainfekować komputer swojej ofiary, atakujący umieszczają złośliwy odnośnik lub załącznik w wiarygodnej, lecz fałszywej wiadomości e-mail. Zaszyfrowane zostają dokumenty, fotografie, pliki projektowe, wrażliwe dane przedsiębiorstwa, etc. Potencjalnym celem ataku może stać się zarówno firma, jak i osoba prywatna.